Mööblimaterjali liigid

Mööblimaterjali liigid​

Mööbli valmistamiseks kasutatakse mitut liiki materjale. Kõige levinumad materjalid on puitlaastplaat, MDF-plaat (keskmise  tihedusega puitkiudplaat), vineer, spoon, liimpuitkilp ja erikuiv ehk tisleri saematerjal. Materjale tundes on teil kergem valida, millest teha mööblit.

Puitlaastplaat

Puitlaastplaat on komposiitmaterjal, mis on saadud puidujäätmete (saepuru ja laastud) pressimise ning formaldehüüdvaiguga kokkuliimimise teel. Materjal leiutati USA-s  ajutise mööbli valmistamiseks põgenikele.

Puitlaastplaat

Puitlaastpaadi peamine ja ainus pluss on stabiilsus. Puitlaastplaadist tooted säilitavad oma välimuse ja mõõtmed tüüpilistes toatingimustes. Puitlaastplaat on surnud materjal. Puitmööbliga võrreldes ei ole see nõudlik  suhtelise õhuniiskuse suhtes. Siin selle materjali plussid lõppevadki.

Kui teil on kogemusi puitlaastplaadiga, siis teate juba, et seda materjali ei saa nimetada vastupidavaks.  Kõige levinumad probleemid on järgmised: murdunud servad, katkised sooned (riiulite raskuse all), killendid jne Pealegi reageerib materjal negatiivselt veele. Puitlaastplaadist mööblit on raske remontida või mitu korda kokku panna.

puitlaastplaadi probleemid
Pealegi ei tasu unustada, millega on puitlaastplaadid kokku liimitud. Formaldehüüdi peetakse inimesele kahjulikuks, selle kasutamist reguleeritakse seadusandlusega. Seetõttu on puitlaastplaadid ohutumaks tehtud, mis on aga tõstnud nende hinda. Ja nii  polegi  paneelide ja naturaalse materjali hinnavahe täna enam märkimisväärne.

MDF

MDF-plaati peetakse vähem toksiliseks materjaliks. Neid vormitakse peendispersse puitlaastu kuivpressimisega kõrge rõhu ja temperatuuri mõjul. Sideainena kasutatakse karbamiidvaike, mis paiskavad keskkonda peaaegu sama vähe formaldehüüdi kui naturaalne puit. Seetõttu peetakse MDF-plaati keskkonnasäästlikumaks materjaliks kui puitlaastplaati ja seda kasutatakse ka mööbli tootmiseks. 

MDF

MDF-plaadi plusside seas on ka vastupidavus (MDF-plaadi vastupidavus on 2 korda suurem kui puitlaastplaadil).

Teine eelis on niiskuskindlus, mistõttu kasutatakse MDF-plaate vannitoas. Peale selle valmistatakse neist spetsiaalsete seadmete abil painutatud detaile.

kapp valmistatud MDF-st
MDF-plaadi peamine miinus on kunstlik päritolu. Seda on tunda isegi spoonitud toodetel

Spoon

Spoon on õhuke puiduleht, mille paksus ei ületa 3 mm. Naturaalset puiduspooni saadakse  nii, et täispuidu küljest  lõigatakse õhukesi lehti. Kõige õhem spoon, mida meistrid laialdaselt kasutavad, on 0,6 mm.

Spoon

Seda lehte ei kasutata omaette. Tisler liimib spooni alusmaterjali peale. Enamasti on see MDF-plaat või vineer, tuleb ette ka spoonitud puitlaastplaate.

spoonitud laud

Seega suurendab spoon meistri võimalusi ja alandab kallitest puuliikidest valmistatud toodete hinda.
Tuleb teada, et spoonitud mööbli puhul on vaja ruumis kinni pidada kindlatest mikroklimaatilistest parameetritest ja liigne niiskus ei tule sellele mööblile kasuks. Spooni pinna väikseid defekte saab parandada, kui tegemist pole just kõige õhema spooniga.

Vineer

Vineer on puidust lõigatud lehed, mis on omavahel karbamiidvaiguga kokku liimitud.

Vineer

Kui spooni valmistatakse enamasti kallitest puuliikidest, siis vineeri valmistamiseks kasutatakse antud kohas levinud puuliike. Eestis on need kask ja okaspuud.

vineerist riiulid

Vastupidavuselt on vineermööbel võrreldav täispuidust mööbliga. Vineer peab vastu ka mööbli korduvale kokkupanekule.  Vineeri oluline eelis on painduvus. Vineerist tehakse mööbli ja interjööri painduvaid detaile, näiteks tooli seljatugesid.

Liimpuitkilp

Liimpuitkilp on omavahel kokku liimitud toorikud (lamellid). Lamelle lõigatakse lauast ja liimitakse omavahel kokku laiuti (pikklamellkilp) või laiuti ning pikuti (sõrmjätkatud kilp).

Liimpuitkilp

Liimpuitkilbiga on lihtne töötada. Erinevalt teistest materjalidest ei pea seda palju viimistlema. Kilbis säilivad puidu omadused: vastupidavus, keskkonnasäästlikkus. Sarnaselt saematerjaliga on ka kilp elus materjal, mis võib aja jooksul deformeeruda. Selliste juhtude vastu aitavad end kindlustada mõned kilbiga töötamise reeglid. Näiteks ei tohi kilpi hoida vertikaalasendis. 

lillekastid puidust

Mööblikilp säästab meistri aega ja ressursse – kilbi valmistanud ettevõttes on juba põhiline töö ja materjali optimeerimine tehtud.

Saematerjal

Saematerjal on kõige autentsem mööblimaterjal. Pärast langetamist saetakse puu laudadeks. Pärast kuivatamist ja koorimist saadakse tisleri saematerjal.

Saematerjal

Saematerjale eristatakse kvaliteedi järgi. Olenevalt kvaliteedist võib üks ja sama materjal maksta 300-2000 eurot. Saematerjali puhul hinnatakse õiget kuivatamist, laua ühtlast geomeetriat, defektide puudumist.

laud valmistatud tuhapuidust

Kui õigesti te materjali ka ei kuivataks, kipub puitmööbel kokku kuivama, ja selle tagajärjel tekivad kuivalõhed. Selliseid probleeme on lihtne kõrvaldada. Kuid tasub alati meeles pidada, et puit on elav materjal.

×
Täname teie taotluse eest!
×
Täname tellimise eest!
×
Tänan teid sõnumi eest!
Võtame teiega varsti ühendust.
×
Tänan teid sõnumi eest!
Võtame teiega varsti ühendust.
×
Esita taotlus
×
Taotle fotot
×
Teavitage saadavusest
Ilmoitamme saatavuudesta välittömästi sähköpostitse heti, kun tuotetta on varastossa
Veebisaidi külastamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega analüüsi ja mõõdikute jaoks. Võite lugeda meie Privaatsuseeskirju.